BAKICE | Teatar EXIT

Teatar EXIT

BAKICE

14.09.2024., Subota 20:00
Teatar EXIT (Ilica 208)
KUPI ULAZNICU / BUY TICKET
Gostovanje: Kolektiv Igralke, Savez udruga Molekula, KUD Transformator

GOSTOVANJE: Kolektiv Igralke, Savez udruga Molekula, KUD Transformator (SLO)

Autorice: Sendi Bakotić, Ana Marija Brđanović, Tjaša Črnigoj, Anja Sabol, Vanda Velagić

Redateljica i dramaturginja: Tjaša Črnigoj

Istraživačice i izvođačice: Sendi Bakotić, Ana Marija Brđanović, Anja Sabol, Vanda Velagić

Socijalna antropologinja: Vanda Velagić

Osobne priče podijelile: Albina, Ljudmila, Marta, Suzana

 

Scenografkinja: Paola Lugarić

Kostimografkinja: Tanja Blašković

Izbor glazbe: autorice i Sun Matt

Tehnički voditelj predstave: Marin Lukanović / Emir Mulalić / Matijas Kozić

Obrada zvuka: Sebastijan Tomažin

Dizajner vizuala: Oleg Morović

Fotografije: Miranda Legović, Nada Žgank

Sufinancirali: Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, Studentski kulturni centar Sveučilišta u Rijeci, Javni sklad za kulturne dejavnosti Republike Slovenije

Premijera: 21. prosinca 2020. u Rijeci u okviru programa Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture

Dokumentarna predstava Bakice nastala je prema svjedočanstvima siromašnih starijih žena koje u Rijeci preživljavaju skupljajući plastične boce.

U gradu su svugdje oko nas, ali tko su one? Koje su njihove životne priče? Što im je bitno u životu, što im daje snagu? I kako doprinose društvu, iako društvo to možda ne vidi, ne broji i ne priznaje?

Ovo je predstava o radu, dostojanstvu, mladosti i starosti, preživljavanju i životu žena starijih od 65 godina, i o svima nama.

Autorice predstave povezale su se sa četiri žene koje su si odabrale imena Albina, Marta, Suzana i Ljudmila. Na osnovi priča tih žena autorice su u procesu skupno osmišljenog kazališta napravile predstavu u kojoj se te priče povezuju s pričama njihovih vlastitih baka i drugih žena koje poznaju. Pozicija žene istražuje se kroz prizmu društvenih vrijednosti kao što su socijalna sigurnost, (ne)ravnopravnost, socijalna uključenost te dostojanstven život. U vrijeme kada je postalo “normalno” prolaziti pored ljudi koji kopaju po kontejnerima, pitamo se gdje smo i kamo idemo, kao pojedinci i kao društvo.

Dokumentarna predstava “Bakice” (2020.) u režiji slovenske redateljice Tjaše Črnigoj igrala je na međunarodnim festivalima: Theatertreffen-Stückemarkt u Berlinu (2022.), Mladi levi u Ljubljani (2021.), Prestopi u Mariboru (2023.), Zoom festivalu u Rijeci (2021.), Ex teatar festivalu u Pančevu (2023.) i drugim. Predstava je gostovala kako u kazalištima poput Kazališta Ulysses, INK Pula, Centra mladih Ribnjak u Zagrebu, Kotar teatra, tako i u manjim mjestima u Hrvatskoj i Sloveniji s preko 35 izvedbi.

Trajanje predstave: 1 sat i 25 minuta

 

Predstava Bakice bila je prva suradnja autorsko-izvođačkog Kolektiva Igralke i redateljice Tjaše Črnigoj, a igrala je na jednom od najvažnijih europskih kazališnih festivala, berlinskom festivalu Theatertreffen-Stückemarkt, festivalu Mladi levi u Ljubljani i mnogim drugima. Nastavile su suradnju u diptihu iz 2023.g.: Spolni odgoj II: Borba (produkcija Slovenskog mladinskog gledališča, Maske i Mesta žensk, Ljubljana) i Cure (HNK Ivan pl. Zajc, Igralke i Zavod VIDNE), koji dobiva brojne nagrade na nacionalnim i regionalnim festivalima, dok je Borba gostovala i u značajnom kazalištu HAU – Hebbel am Ufer u Berlinu, selektirana je za festival Bitef u Beogradu i mnoge druge.

 

KOLEKTIV IGRALKE

Kolektiv Igralke čine četiri prijateljice i diplomantice studija Gluma i mediji Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci u klasi Rade Šerbedžije i Lenke Udovički: Sendi Bakotić, Ana Marija Brđanović, Anja Sabol i Vanda Velagić. Ove profesionalne glumice imaju pozadinu završenih fakulteta socijalne antropologije i menadžmenta u kulturi, komparativne književnosti i rusistike te logopedije, a samostalno provode vlastite projekte kao autorice i producentice. Nakon Bakica uslijedila je dokumentarna predstava Crna vuna (2022), nastala u suradnji s korisnicima Udruge za beskućnike i socijalno ugrožene osobe Oaza, redateljicom Oljom Lozicom i Damirom Urbanom, a 2023. g. je nominirana za nagradu za humanizam u kazalištu Baščovjek.

 

TJAŠA ČRNIGOJ, redateljica i dramaturginja

Tjaša Črnigoj diplomirala je kazališnu režiju na AGRFT te filozofiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani, a trenutno je u edukaciji za psihodramsku psihoterapeutkinju pri Slovenskom društvu za psihodramu. Kao kazališna redateljica i autorica djeluje kako na institucionalnoj tako i na nezavisnoj sceni. Nakon Bakica njen najvažniji kazališni projekt je Spolni odgoj II (Nova pošta i Mesto žensk, 2022.-2023.), serija 5 predavanja-performansa o seksualnom užitku žena, koja dobiva nagrade na 54. Tednu slovenske drame i 59. Borštnikovom srečanju, kao i nagradu Društva kazališnih kritičara i teatrologa Slovenije za najbolju predstavu u 2023. godini. Črnigoj je za recentno stvaralaštvo dobitnica Župančičeve nagrade, najviše nagrade Mestne občine Ljubljana za postignuća u umjetnosti te nagrade Ženske o ženskah Mesta žensk.

 

 

Igralke – magija stvorena iz ničega.
 Stella Defranza, La voce del popolo

 

“Isprepletenost osobnih priča, statistika i svjedočanstava u nadahnutoj izvedbi četiri izvođačice postupno slika portret suvremenog društva i svih onih koji su se našli na njegovim marginama, osobito žena. Potresna i mjestimice dirljiva izvedba uspijeva u gorkom sadržaju uvijek iznova pronaći trenutke ljudske topline.”  

Gregor Butala, Dnevnik.si

Istinito, angažirano i moćno!
Ivana Pejić, Kulturpunkt.hr

 

“I opet se možemo smijati, privlači nas užitak igre, pa opet pripovijedanje, pa činjenice, pa uživanje u ljepoti, video snimke, sjene plastike, pripovijedanje i opet pripovijedanje. Predstava neprestano mijenja svoja sredstva izražavanja i očarava nas upravo ovom disperzijom, višestrukošću i raznolikošću kazališnog jezika. Ne dopušta nam spavati upravo pričajući priču na različite načine, uključujući različite spoznajne kanale kod gledatelja ili gledateljica (…) Ne ostavlja nas pasivnima, već nas budi.

Predstava seže mnogo dublje i dalje od kazališnih zidova, onih vidljivih ili nevidljivih. Na kraju krajeva, promijenila je živote četiri osobe. Dobila je medijski odjek koji je aktivirao hrvatsku ljevicu u saboru. Dobila je mnoge donacije koje sada idu u ruke bakica. Prije svega, suautoricama je donijela međuprostor u kojem se različiti svjetovi mogu sporazumijevati, razumjeti, pa čak i stvarati zajedno, a ne samo prolaziti jedan pored drugog.”

Ana Lorger, Kriterij.si

Predstava koja ostavlja dubok emotivni trag.
Glorija Fabijanić-Jelović, Vijenac

 

Važna priča o kojoj će se još dugo govoriti.
 Bojana Guberac, Lupiga.com

 

Centar za postavke privatnosti

Google Analytics

Ne želim praćenje mojih aktivnosti na stranici.
Isključite kako bi onemogućili GA kolačiće.
Ukoliko ste dali pristanak na Demografsko i interesno praćenje korištenja stranice ovaj kolačić će vam biti serviran.

_ga